Zaloguj się
Ostatni strzał z pistoletu

Alberto Contador właśnie zakończył swoją kolarską karierę. W pamięci pozostaną nam nie tylko jego zwycięstwa, ale i chęć do walki. Każdy z nas będzie miał swoje wspomnienia związane z hiszpańskim zawodnikiem. A jak zapamiętał go Cezary Zamana?

Wtedy, we wrześniu 2003 roku, byłem w w życiowej formie. Właśnie wygrałem trudny, szósty etap Tour de Pologne i zdobyłem żółtą koszulkę lidera. Ostatnim sprawdzianem największego polskiego wyścigu była jazda indywidualna na czas. Bardzo byłem zdziwiony, gdy wygrał ze mną, o 19 sekund, jakiś młodziak. Hiszpan. Pogoda była paskudna, padał deszcz i było bardzo zimno, a hiszpańscy kolarze tego nie lubią. Tym większe było moje zaskoczenie - przynajmniej do czasu, gdy dowiedziałem się, że zwycięzca ósmego etapu Tour de Pologne jest mistrzem świata w jeździe na czas w kategorii do 23 lat.

Tak właśnie poznałem Alberto Contadora.

A przed chwilą oglądałem jego ostatni w karierze triumf, będący wymarzonym zakończeniem kariery. W imponującym stylu wygrał chyba najtrudniejszy w całym wyścigu Vuelta a Espana podjazd. Nie ma lepszego sposobu na na odejście w glorii chwały - jako kolarska legenda.

To, co musiało podobać się u Contadora, to styl jazdy. Atakował tak, jak podpowiadało mu serce, a nie głowa. Nie kalkulował, ale walczył. Tym zaskarbił sobie szacunek kibiców oraz rywali. Zawodowi kolarze najlepiej wiedzą, ile wysiłku kosztuje taka śmiała jazda, inicjowanie ucieczki czy indywidualne szarże, zwłaszcza gdy przed Tobą ścianka, a za Tobą już blisko setka przejechanych kilometrów. Dlatego mimo że Alberto Contadora nie będzie już w peletonie, to jeszcze na długo pozostanie wzorem dla wielu przebojowych, walecznych kolarzy.

2017-09-13 POWRÓT

 

Patronat honorowy prezydenta Częstochowy
I po wałbrzyskim treningu
Trening w Wałbrzychu
Wystartuj w Wałbrzych Baranowski Tour
Prezent dla najszybszych
O cookies
Cyklopedia/3w4u.eu
Czy możemy Ci
w czymś pomóc???
Napisz do nas